جلوگیری از خرابی لپ تاپ

12 روش جلوگیری از خرابی لپ تاپ

هنگامی که یک لپ‌تاپ خریداری می شود بیشتر مواقع به خاطر نو بودن لپ‌تاپ از آن به درستی مراقبت نمی‌شود. حتی ممکن است خیلی سریع لپ تاپ ایراد جدی پیدا کند و دیگر هم قابل استفاده نباشد و یا اینکه هزینه بالایی برای تعمیر آن بایستی پرداخت کنید؛ به منظور آنکه احتمال مواجه شدن با اینگونه مشکلات را کاهش دهید باید یکسری نکات را رعایت کنید، تا طول عمر لپ تاپ خود را بیشتر کنید.

لپ تاپ‌ها  در واقع جزو آسیب‌پذیرترین لوازم کامپیوتری و الکتریکی هستند. لپ تاپ‌ها خیلی راحت‌تر از آن چیزی که شما فکر می‌کنید ممکن است دچار آسیب شوند. در این مطلب ما قصد داریم تا با ذکر چند روش به شما آموزش دهیم چگونه از وقوع مشکلاتی که موجب آسیب دیدن لپ تاپ می‌شود جلوگیری کنید.

پاکسازی هارد دیسک لپ تاپ

هارد دیسک یا HDD از جمله مهم‌ترین اجزای لپ تاپ به شمار می‌آید که کل اطلاعات شما مانند آهنگ ها، تصاویر، فیلم ها و اسناد داخل آن ذخیره می‌گردد. عملکرد هارد دیسک به این صورت است که هر اندازه اطلاعات داخل آن بیشتر باشد، سیستم بایستی برای یافتن آن اطلاعات بیشتر تلاش کند. در نتیجه در عملکرد سیستم اختلال ایجاد می‌شود، بنابراین، برای اینکه از هارد لپ تاپ خود محافظت کنید باید فایل‌هایی را  که دیگر  به آن‌ها نیازی ندارید، حذف کنید و فضای هارددیسک خود را خلوت کنید.

خالی کردن حافظه پنهان لپ تاپ

یکی از مواردی که برخی از کاربران از آن بی خبرند حافظه پنهان است و معمولا به سراغ آن نمی روند. با هربار گردش در اینترنت حجم زیادی از  کوکی‌ها و اطلاعات مختلف درون لپ تاپ شما ذخیره می‌شوند.  همگی این‌ها حافظه لپ تاپ شما را اشغال می‌کنند. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که حافظه پنهان با نگهداری لپ تاپ چه ارتباطی می‌تواند داشته باشد. ولی به این موضوع هم باید فکر کنید که روزهای بسیاری که با لپ تاپ خود در اینترنت جستجو می‌کنید؛ اطلاعات زیادی در آن ذخیره شده است که حذف نشده‌اند. این فایل‌ها در مدت زمان طولانی روی هم جمع شده و عملکرد لپتاپ شما را کند می‌کنند.

آپدیت کردن نرم افزارهای سیستم

آپدیت کردن نرم افزارهای سیستم

استفاده از برنامه‌های قدیمی به این معنی است که شما سیستم‌تان را در معرض خطر قرار بدهید. برنامه‌هایی که سیستم امنیتی قدیمی دارند یک طعمه برای مهاجمان سایبری هستند و به راحتی سیستم شما را هک می‌کنند و از آن سوءاستفاده می‌کنند. یک روش جلوگیری از خرابی لپ تاپ، بروزرسانی برنامه‌هاست. زمانی که نرم افزارها را بروزرسانی می‌کنید دستورات امنیتی جدیدی به برنامه‌های شما اضافه می‌شوند و اینگونه امنیت اطلاعات شما تضمین می‌گردد.

خاموش کردن لپ تاپ از طریق نرم افزار سیستم

برخی کاربران لپ تاپ را بجای خاموش کردن از طریق نرم‌افزار سیستم به طور دستی و با فشار دادن دکمه پاور خاموش می‌کنند. این کار کاملا اشتباه است؛ چون  به این شیوه سیستم برای خاموش شدن آماده نمی‌شود. با گذشت زمان سخت افزار لپ تاپ شما صدمه می‌بیند و از عمر لپ تاپ می کاهد. بنابراین، به عوض اینکه ریسک خراب شدن لپ تاپ را بپذیرید، از راه مطمئن آن را خاموش می‌کنید و برق سیستم را قطع نمی‌کنید.

نگهداری نور و صدای لپ تاپ در حد مورد نیاز

یکی از مواردی که باتری را مصرف می‌کند نور نمایشگر لپ تاپ است. در صورتی که آن را کاهش دهید در مصرف باتری صرفه جویی کرده‌اید. توجه داشته باشید که  شما اغلب نیاز به بیشترین مقدار نور ندارید. پس می‌توانید آن را کمتر کنید تا هم چشمان شما اذیت نشوند هم اینکه برق کمتری مصرف کنید. بعلاوه صدا هم همچون نور، برق سیستم را مصرف می‌کند و صدای زیاد می‌تواند به بلندگو های سیستم آسیب بزند. بهتر است مواقعی که نیازی به صدای بلند لپ تاپ ندارید صدایش را کم کنید.


همچنین بخوانید: مشکلات صفحه نمایش لپ تاپ و بررسی راه حل ها


استفاده از آنتی ویروس‌های معتبر

یکی از حساس‌ترین نرم افزار‌ها آنتی ویروس است که هم بایستی اصل و معتبر باشد و هم اینکه بروزرسانی شده باشد. ویروس‌های رایانه‌ای هر روز رشد می‌کنند و راه های جدید برای سوءاستفاده از سیستم و نفوظ به آن می‌آیند. بنابراین، به شما توصیه می‌کنیم که از آنتی ویروس‌هایی که به روز و معتبرند استفاده کنید.


همچنین بخوانید: 5 روش آسان ویروس کشی فلش


درست شارژ کردن لپ تاپ

درست شارژ کردن لپ تاپ

مهم‌ترین بخش یک لپ تاپ، سیستم برقی لپ تاپ است، در صورتی که سیستم برقی یک لپ تاپ خراب شود، آن لپ تاپ دیگر کارایی نخواهد داشت. بنابراین، نکات زیر را به طور کامل به یاد بسپارید و از باتری آن و شارژر آن به خوبی مراقبت کنید تا سالم بماند. به منظور شارژ کردن لپ تاپ بهتر است هنگامی که باتری آن به 50 درصد رسیده است آن را به شارژر متصل کنید. زمانی هم که شارژ  آن کامل شد، آداپتور شارژ را از آن جدا کنید.


همچنین بخوانید: چگونگی تعمیر باتری لپ تاپ


ممانعت از وارد آمدن فشار به لپ تاپ

در برابر فشار و ضربه از لپ تاپ خود محافظت کنید و نگذارید هیچ‌گونه ضربه یا فشاری به آن وارد شود. علاوه براین، هیچ وسیله‌ای را روی لپ تاپ خود نگذارید؛ چون به قطعات داخلی لپ تاپ صدمه می زند و ممکن است بخشی از اجزای سیستم لپ تاپ خراب شوند.

نگهداری لپ تاپ در دمای مناسب

گرم شدن لپ تاپ از جمله مواردی است که همیشه کاربران نگران آن هستند. افزایش بیش از اندازه دمای سیستم موجب می‌شود قطعات سخت افزاری آن صدمه ببینند و همچنین موجب کاهش عمر لپ تاپ می‌شود. در ادامه روش‌هایی را به شما خواهیم گفت که در محافظت از لپ تاپ و به ویژه در برابر گرما  به شما  آن کمک می‌کند.

نحوه قرار گیری لپ تاپ

اولین نکته این است که لپ تاپ را روی سطح مستحکم و صاف قرار دهید. اگر لپ تاپ را روی سطوح نرم مانند بالش، تشک یا فرش قرار دهید هوا در لپ تاپ به درستی گردش نمی‌کند و سیستم شما به خوبی خنک نمی‌شود. بنابراین، بایستی در زمان کار کردن آن را روی سطح صاف یا میز بگذارید تا فن های سیستم به درستی بتوانند کار خود را انجام دهند.

لپ تاپ را در جای گرم رها نکنید

دومین نکته این است که لپ تاپ را در محیط گرم قرار ندهید. برای مثال گاهی اوقات پیش می‌آید که کاربران لپ تاپ خود را در ماشین قرار می‌دهند و لپ تاپ چندین ساعت در آنجا باقی می‌ماند. این خود کاری اشتباه و خطرناک است؛ زیرا به اجزای سیستم شما صدمه می‌زند و در عملکرد آن نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. حتی ممکن است باتری لپ تاپ شما منفجر شود. سعی کنید لپ تاپ خود را با دمای محیط هماهنگ کنید.

از برنامه های مدیریت حرارت سیستم استفاده کنید

نرم‌افزارهایی مانند Speed fan ،KAR Energy Saver ، TPFanControl، NoteBook FanControl و ZOTAC FireStorm می‌توانند به سیستم شما کمک کنند تا عملکردی بهتر در خنک کردن فضای لپ تاپ داشته باشد. استفاده از اینگونه برنامه‌ها هم تا حدودی برای سیستم شما مفید است. بهترین راهکار به منظور خنک کردن لپ تاپ این است که کمی به آن استراحت دهید. هنگامی که متوجه شدید لپ تاپ شما داغ شده است، کار خود را اندکی متوقف کنید و به آن کمی زمان بدهید تا دمایش پایین بیاید و خنک شود.

نگهداری لپ تاپ در هنگام کار کردن با لپ تاپ

نگهداری لپ تاپ در هنگام کار کردن با لپ تاپ

زمانی که با لپ تاپ کار می‌کنید ابتدا آن را در جایی مناسب و بدون گرد و غبار بگذارید. سعی کنید در شرایط ایده‌آل از آن استفاده کنید. نحوه قرار گرفتن بدنتان و لپ تاپ را به صورتی قرار دهید که هم برای کار کردن راحت باشید و هم به گردن و کمرتان فشاری وارد نشود. هم اینکه لپ تاپ را در جایی قرار دهید که هوا به صورت مناسب در سیستم آن گردش کند.

دست‌های خود را تمیز کنید و به هیچ وجه با دست‌های کثیف با لپ تاپ خود کار نکنید. به منظور نگهداری بهتر لپ تاپ خود از موس و کیبورد خارجی استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد از کیبورد و تاچ پد خود لپ تاپ کمتر استفاده کنید.


همچنین بخوانید: خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ و بررسی راه حل ها


تمیز نگه داشتن لپ تاپ

سعی کنید لپ تاپ‌تان را هر چند روز یکبار تمیز نمایید. منظور از تمیز کردن تنها این نیست که سطوح آن با دستمال تمیز شوند، بلکه کمی بهتر عمل کنید و به بقیه قسمت‌های آن هم دستی بکشید. روی مانیتور را با مایع ضدعفونی‌کننده و دستمال مناسب تمیز کنید ولی در زمان تمیز کردن فشار اضافی و زیاد به آن وارد نکنید. همچنین از اسپری کردن هر‌گونه مایع ضد‌عفونی‌کننده روی مانیتور پرهیز کنید.

سرویس مرتب لپ تاپ در یک مرکز تخصصی

در مورد اهمیت تعمیر لپ تاپ در یک مرکز تخصصی و به دست یک متخصص کافی است که شما به این فکر کنید که گاهی سیستم شما فقط نیاز به یک سرویس دوره‌ای ساده دارد؛ این در حالی است که ممکن است یک فرد غیر متخصص با یک تشخیص نادرست، لپ تاپ شما را خراب کند. البته گاهی نیز لپ تاپ شما به یک بازبینی تخصصی  و تعمیر اساسی نیاز دارد که باز هم در این صورت با یک مراجعه اشتباه، می‌تواند خرابی به بار آورد.

نتیجه گیری

امیدواریم نکات بالا برای شما مفید واقع شده باشند و در نگهداری سیستم به شما کمک کنند. اما این را به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید دیرتر به خرید لپ تاپ نو احتیاج پیدا کنید. باید با دقت و به صورت مناسب از آن مراقبت کنید.